Słonka

16 kwietnia odbyły się comiesięczne zajęcia z Labo odkrywcy. Tym razem poznaliśmy sposoby wykrywania białka w różnych produktach spożywczych oraz dowiedzieliśmy się jak ważną rolę odgrywają one w zbilansowanej diecie zdrowego człowieka.

Podczas zajęć o tradycjach wielkanocnych, mieliśmy okazję posiać owies, który w tygodniu przed świętami będziemy podlewać i pielęgnować, obserwując jego wzrost. Doniczki ustawiliśmy na parapecie, pamiętając o zasadach pielęgnacji i tego, że do wzrostu, rośliny potrzebują światła i wody. Pod koniec tygodnia, każdy z nas będzie mógł zabrać doniczkę do domu i stworzyć własną świąteczną kompozycję.

22 marca wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Muzeum Nurkowania mieszczącego się przy ulicy Grzybowskiej. Skorzystaliśmy z zaproszenia cioci, jednego z naszych kolegów z grupy i specjalnie dla nas muzeum zostało otwarte w piątek. Mieliśmy okazję poznać historię nurkowania w Polsce, zobaczyć ponad 900 eksponatów, między innymi dawne skafandry, a nawet mieliśmy okazję przymierzyć buty, w których kiedyś nurkowie schodzili pod wodę. To była bardzo ciekawa wycieczka w miejsce przepełnione pasją, ludzi którzy je tworzą.

Dnia 27 lutego wybraliśmy się do kina „Elektronik” na przedstawienie teatralne pt : „Zośka, Piraci i wielka draka". Przed opuszczeniem przedszkola, przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa podczas wyjścia poza teren oraz zasady podróży metrem. Mieliśmy okazję zobaczyć również pierwsze oznaki wiosny, które zaobserwowaliśmy na działkach niedaleko kina. Były to przebiśniegi i krokusy.

Podczas zajęć europejskich, które odbywają się raz w tygodniu poznajemy różne państwa należące do Unii Europejskiej, ich zwyczaje i to z czego wybrane państwa słyną. Jednym z państw niedawno poznanych była między innymi Francja, która słynie z różnego rodzaju serów. Mieliśmy okazję spróbować przeróżnych ich rodzajów takich jak: ser feta, ser żółty, oscypek, ser pleśniowy, ser brie, ser wędzony. Niektóre sery jedliśmy pierwszy raz, niektóre bardzo nam smakowały, a inne trochę mniej.

W naszej grupie prowadzone są dwa razy w tygodniu, zajęcia z matematyki dla dzieci sześcioletnich. Prowadzi je nauczycielka ze szkoły Podstawowej nr 187, Pani Lidia Romańska. Zajęcia z Akademii Matematyki poruszają wiele obszarów edukacyjnych, takich jak: kształtowanie umiejętności orientowania się w przestrzeni, rozwijanie umiejętności rachunkowych i kształtowanie umiejętności orientowania się w upływie czasu. Dzieci biorą udział w zajęciach zespołowych, grupowych i indywidualnych. Głównymi celami zajęć są: rozwijanie uzdolnień dzieci w zakresie edukacji matematycznej i podnoszenie ich poziomu umiejętności, rozwijanie logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

Nasze przedszkole zaangażowało się w zbiórkę dla psiaków z Fundacji dla szczeniąt Judyta. Podczas zajęć w grupie Słonek rozmawialiśmy o konieczności dbania o zwierzęta oraz ich dokarmiania. Wśród dzieci zrodził się pomysł zbiórki na rzecz piesków, które nie mają kochających domów i są pod opieką schronisk i fundacji. Znaleźliśmy fundację, która zajmuje się szczeniętami    i postanowiliśmy im pomóc. Wszystkie grupy przedszkolne zaangażowały się w akcję i udało nam się uzbierać wiele potrzebnych rzeczy, które następnie trafiły do podopiecznych fundacji.

29 stycznia zapoznaliśmy się z pojęciem kodowanie na dywanie. Jest to zestaw kolorowych kubków, duża plansza dwustronna oraz okrągłe kartoniki z różnego rodzaju obrazkami, strzałkami, literami i cyframi, które dają wiele możliwości zabaw. Podczas pierwszych zajęć ćwiczyliśmy umiejętności takie jak: logiczne myślenie, umiejętność pracy zespołowej, zadaniowe podejście do napotykanych trudności oraz skupienie. Rozpoczęliśmy od lubianej przez nas gry memory, gdzie musieliśmy odnaleźć dwa takie same obrazki, a następnie w parach ćwiczyliśmy układanie wież z kolorowych kubków. Było wiele radości, gdy wieża się udawała i wiele śmiechu, gdy niespodziewanie kubeczki się przewracały.

25 stycznia wybraliśmy się z wizytą do Szkoły Podstawowej na zajęcia pokazowe. Pod opieką starszych kolegów i koleżanek z klasy I wykonywaliśmy pracę plastyczną - karmnik z ptakami zimą oraz odgadywaliśmy zagadki dotyczące ptaków. Na zakończenie, każdy z nas dostał wykonaną przez siebie pracę. Zobaczyliśmy jak wygląda sala lekcyjna klasy I i szatnia. Na koniec podziękowaliśmy Pani oraz dzieciom, które poświęciły nam swój czas i zorganizowały dla nas lekcję pokazową.

23 stycznia w grupie Słonek odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przygotowaliśmy  przedstawienie, w którym pięknie wyrecytowaliśmy wiersze, zaśpiewaliśmy piosenki, a nawet zagraliśmy na instrumentach. Po zakończonych występach wręczyliśmy Babciom i Dziadkom wcześniej wykonane upominki i zaprosiliśmy na poczęstunek.

Strony