Tygryski

20.09.2019 świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka. Po wysłuchaniu piosenki "Życie przedszkolaka" wspólnie z dziećmi ustaliliśmy jak zachowuje się i co umie prawdziwy Przedszkolak. Następnie czekało na Tygryski dużo zabaw tanecznych! Najpierw była konkurencja z gazetami, kiedy muzyka się zatrzymywała-dzieci również musiały zamienić się w posągi, później było tylko trudniej, ponieważ gazetę trzeba było składać w coraz mniejsze kawałki. W następnej konkurencji Tygryski zamieniły się w niedźwiadki, bawiły się w starą jak świat zabawę "Stary niedźwiedź śpi", trzeba było być naprawdę cichutko, żeby niedźwiedź nikogo nie złapał. Po zabawach nadszedł czas na prawdziwą imprezę do ulubionych piosenek. Dzieci naśladowały ruchy, śpiewały i tańczyły. Na sam koniec każdy z przedszkolaków wykonał swój własny autoportret przy użyciu kredek i krepiny. Dzieci były bardzo zadowolone, a każdy otrzymał medal na pamiątkę!

19 września Tygryski odwiedziły Jednostkę Straży Pożarnej przy ul.Marymonckiej 89/91. Dzięki tej wizycie dzieci teraz doskonale wiedzą jak wygląda w środku wóz strażacki, poznały wyspecjalizowane sprzęty i przymierzały hełm strażacki! Wycieczka poza teren przedszkola była również świetną okazją do utrwalania zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach i przypomnienia niektórych znaków drogowych.

We wrześniu dzieci dużo rozmawiały o bezpieczeństwie na drodze. Omówiliśmy zasady przechodzenia przez jezdnie, utrwalaliśmy kierunki, a także zwróciliśmy uwagę na wygląd sygnalizatora świetlnego. Dzieci rozpoznawały i klasyfikowały znaki drogowe, a także nazywały ich kształty. Duży nacisk kładliśmy na znajomość adresu zamieszkania, zwróciliśmy uwagę na to komu możemy mówić o naszych danych osobowych. Tygryski omawiały również bezpieczne i niebezpieczne zachowania w domu i poszerzały swoją wiedzę na temat urządzeń elektrycznych. Dzieci kształtowały umiejętność argumentowania i wypowiadania się na dłuższy temat podczas burzy mózgów "Komu możemy otwierać drzwi?". Grupa doskonaliła swoje umiejętności manualne podczas robienia takich prac plastycznych jak: "Mój znak" i  „Zebra na zebrze”. Każdego dnia przedszkolaki ćwiczyły koordynacje ruchową biorąc udział w zabawach ruchowo-naśladowczych, ćwiczeniach reakcji na sygnał oraz zabawach orientacyjno-porządkowych.

12 września Tygryski wzięły udział w zajęciach sportowych Dziecięcej Akademii Sportu. Odwiedził nas w przedszkolu trener Taekwondo, który przeprowadził z dziećmi wiele zabaw ruchowych i zaprezentował elementy sztuki walki jaką jest Taekwondo.

11 września Tygryski wzięły udział w pierwszych zajęciach badawczych Labo Odkrywcy na temat „Fruwający magnes” podczas, których dzieci przypomniały sobie pojęcia naukowiec oraz laboratorium. Przedszkolaki poznały zasady działania magnesów i pola magnetycznego podczas wykonywanych eksperymentów.

Po wakacjach spotykaliśmy się w grupie Tygrysków, przywitaliśmy nowe koleżanki i kolegów oraz przypomnieliśmy sobie zwyczaje panujące w przedszkolu ustalając Kodeks Przedszkola. Nadal w wakacyjnych nastrojach wspominaliśmy nasze letnie podróże. Stworzyliśmy kącik wakacyjnych pamiątek oraz opowiadaliśmy o miejscach letniego wypoczynku. Dzieci poznały mapy fizyczne Polski i Europy, potrafią powiedzieć co oznaczają występujące na mapie kolory. Podczas pracy z mapą dzieci wskazywały wybrane miasta Polski oraz kraje europejskie, w których wypoczywały, mierzyły za pomocą sznureczków ich odległość od Warszawy. Doskonaliły również umiejętności przeliczania, porównywania liczebności zbiorów oraz segregowania wakacyjnych pamiątek. Dzieci ćwiczyły motorykę małą podczas wykonywania pracy plastycznej z plasteliny i innych zabaw manipulacyjnych.