Żabki

Na początku października dzieci oglądały przestawienie ,,Jesienny musical” oraz uczestniczyły w koncercie muzycznym ,,Opowieści Stracha na wróble” na  którym poznały brzmienie i budowę fletu poprzecznego. W październiku omawialiśmy tematy związane z jesienią, ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie, dzieci dowiedziały się dlaczego drzewa zmieniają kolor liści, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. W ogrodzie przedszkolnym dzieci zbierały kolorowe liście, jarzębinę, noski klonowe. Materiały te wykorzystaliśmy w pracach plastycznych: portret Pani Jesieni, kolaż z liści z parasolem.

W dalszym ciągu ćwiczymy znajomość dni tygodnia, jaki jest dzień dzisiaj, jaki będzie jutro, a jaki był wczoraj oraz bawimy się w zabawy pozwalające zapamiętać dzieciom lewą i prawą stronę swojego ciała.

15 października  obchodziliśmy Dzień Mycia Rąk z tej okazji przypomnieliśmy zasady mycia rąk przed posiłkami, po wyjściu z toalety oraz po powrocie z ogrodu przedszkolnego. Dzieci oglądały ilustracje przedstawiające wirusy i bakterie, które znajdują się na naszych rękach, a ich nie widać gołym okiem. Żabki obrysowały swoje ręce, a na nich narysowały różne wirusy i bakterie, które się na nich znajdują, czasami wyglądały one bardzo groźnie. Nasze przedszkole bierze udział w programie Sanepidu ,, Więcej wiem, mniej choruję” dlatego będziemy wracać do tego tematu.

Żabki bardzo chętnie bawią się w swojej sali korzystając z gier, książek, bardzo często same wykonują różne elementy z papieru: maski, zbroje, miecze, samoloty, które są wykorzystywane w czasie zabaw dowolnych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się tematy związane ze zdrowym trybem życia i zdrowym żywieniem. Dzieci doskonale znają produkty, które nie są zdrowe i nie należy ich spożywać w dużych ilościach i jak aktywnie spędzać czas nie przed telewizorem i tabletem. Wspólnie układaliśmy ,,piramidę mocy” czyli piramidę zdrowego żywienia, a przy okazji oglądaliśmy i czytaliśmy książkę ,,Supermocni  kontra złodzieje zdrowia”, którą przyniosły dzieci.

Słoneczna pogoda sprawia, że dzieci mogą  bawić się w ogrodzie przedszkolnym, a spadające kolorowe liście służą jako doskonały dodatek i nic więcej nie jest potrzebne.

17 października Żabki były na zajęciach sportowych na AWF. Była to pierwsza wyprawa Żabek na zajęcia poza przedszkolem. Dzieciom bardzo podobała się ogromna sala i dużo przestrzeni, gdzie można było bezpiecznie biegać. Zajęcia zmęczyły dzieci, ale tylko na chwileczkę po powrocie do przedszkola nikt już o tym nie pamiętał.

20 września świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka z powodu pogody w naszej sali. Złożyłam dzieciakom życzenia z okazji ich święta oraz wręczyłam pamiątkowe medale. Było bardzo wesoło i rozpoczęła się zabawa przy muzyce oraz konkurs taneczny z balonami, w którym wszyscy brali udział.

Wakacje się skończyły pora wrócić do przedszkola i do nowej grupy. Jesteśmy już  Żabkami. Na powitanie wykonaliśmy plakat grupowy  na którym znalazły się własnoręcznie wykonane portrety wszystkich dzieci  z grupy. Pierwszy tydzień  adoptowaliśmy  się do nowej grupy, do przedszkola, powitaliśmy w grupie nowe dzieci. W drugim tygodniu wspominaliśmy wakacje. Dzieci przyniosły zdjęcia z wakacji i opowiadały o czasie spędzonym z rodzicami, o wakacyjnych wyjazdach.

11 września odbyły się zajęcia badawcze Labo Odkrywcy Fruwający magnes. Dzieci zapoznały się z pojęciami: magnes oraz  linie pola magnetycznego.

19 września 2019 poszliśmy na wycieczkę go Jednostki Straży Pożarnej aby poznać pracę strażaka i obejrzeć sprzęt gaśniczy. Ratowniczo - Gaśnicza Jednostka nr 6 jest jednostką specjalizującą się w ratownictwie chemicznym. Dzieci obejrzały ubiór strażaka jadącego na akcję ratownicza, przymierzały hełmy ochronne, wypróbowały czujnik ruchu bardzo potrzebny dla bezpieczeństwa strażaków podczas akcji.  Obejrzeliśmy samochody  gaśnicze, sprzęt używany podczas akcji w czasie wypadków samochodowych, specjalistyczny samochód do ratownictwa chemicznego, w którego skład wchodzi mały robot zwiadowczy. Każde dziecko mogło usiąść w samochodzie gaśniczym na miejscu strażaków ruszających do akcji gaśniczej. Po wycieczce wzrosła grupa dzieci chcących w przyszłości zostać strażakami, nawet dziewczyny są chętne. Zobaczymy jak to będzie w praktyce.